Peta mobilnost u Poljskoj u sklopu projekta Act eco-locally to change into eco-globally
16.3.2025.

Od 10. do 14. ožujka 2025. učenice II. gimnazije u pratnji profesorica Jakubec i Medić sudjelovale su na mobilnosti u Poljskoj, organiziranoj u sklopu Erasmus projekta 'Act eco-locally to change into eco-globally '. Cilj je projekta potaknuti mlade da preko lokalnih ekoloških akcija doprinesu globalnoj borbi protiv klimatskih promjena i zaštiti okoliša.
Prvi dan međunarodne radionice 'Water resources and pollution' u gradu Plocku u Poljskoj započeo je dočekom dobrodošlice. Uslijedile su različite aktivnosti namijenjene međusobnom upoznavanju učenika.
Vrijeme provedeno u Poljskoj omogućilo je našim učenicima upoznavanje lokalne kulture i tradicije, ali i intenzivan rad na ekološkim temama. Učenici su posebnu pozornost posvetili radionici u kojoj je provedena analiza i usporedba različitih biokemijskih parametara vode uzorkovane iz obližnjih lokacija tijekom različitih godišnjih doba. Zanimljivom se pokazala također radionica izrade održivih gradova od lego kocki kojom su učenici osvijestili ekološke dobrobiti zelenih gradskih površina kao što su apsorpcija ugljikovog dioksida i poboljšanje kvalitete zraka što ublažava klimatske promjene i smanjuje urbanu toplinu. Učenici su od stare tkanine i drugih recikliranih materijala organizirali kreativnu i orginalnu modnu reviju naglašavajući važnost ponovne upotrebe materijala i podizanja svijesti o smanjenju otpada. Također je potrebno istaknuti posjet Varšavskom tehnološkom sveučilištu u Plocku gdje je priređeno predavanje od strane sveučilišnih stručnjaka pod nazivom 'Quality of Life depends on drop of water ' kao i posjet odlagalištu otpada u blizini Toruna u sklopu kojeg se nalazi ekološki institut namijenjen obrazovanju djece. Cjelokupan obrazovni program organiziran je kako bi učenici dublje razumjeli vlastiti utjecaj na okoliš te podignuli razinu svijesti o nužnosti promjena u pristupu prema prirodi.
Sudionici Erasmus projekta pokazali su svoju posvećenost očuvanju okoliša sudjelovanjem u akciji čišćenja – skupljanja smeća duž obale rijeke Visle. Ova se inicijativa usredotočila na praktično obrazovanje i uključivanje zajednice kako bi se istaknula važnost čiste vode u očuvanju lokalnih ekosustava.
Program je uključivao posjete važnim povijesnim i kulturnim lokalitetima Poljske kao što su gradovi Gdansk i Torun, posjet Zoološkom vrtu grada Plocka kao i atraktivnom pristaništu Sopot kojim smo prošetali najdužim drvenim molom u Europi.
Stvaranje veza između učenika različitih nacionalnosti naglašava važnost međunarodnih projekata u obrazovanju, pružajući mladima priliku da razviju međunarodnu solidarnost i suradnju. Učenici su sklopili međunarodna prijateljstva koje će trajati i nakon završetka projektnih aktivnosti.