Četvrta mobilnost u Hrvatskoj u sklopu projekta Act eco-locally to change into eco-globally


18.11.2024.

Od 11. do 15. studenog 2024. naša škola bila je domaćin četvrte mobilnosti u sklopu projekta Act eco-locally to change into eco-globally. Ugostili smo 15 profesora i 27 učenika iz Poljske, Portugala, Rumunjske, Turske i Grčke. Našu školu predstavljalo je 25 učenika u pratnji profesorica Ivandić, Jakubec, Velički, Blagović i Medić.

Prvi dan međunarodne radionice 'Never Refuse to Reuse' u Zagrebu započeo je dočekom dobrodošlice za naše goste u sklopu koje su naši učenici kroz pjesmu i ples predstavili tradiciju raznih krajeva Hrvatske. Uslijedile su različite aktivnosti namijenjene međusobnom upoznavanju učenika.

Vrijeme provedeno u gradu Zagrebu omogućilo je našim gostima upoznavanje lokalne kulture i tradicije, ali i intenzivan rad na ekološkim temama u suradnji sa nastavnicama i učenicima naše škole. Učenici su naučili kako izraditi svijeće od rabljenog jestivog ulja te vrećice od lavande od reciklirane tkanine naglašavajući važnost ponovne upotrebe materijala i podizanja svijesti o smanjenju otpada. Pored toga učenici su aktivno sudjelovali na nastavnim satovima biologije na temu  'Od ravnoteže do poremećaja: putovanje kroz ekosustav'  gdje se objašnjava ekološka ravnoteža i čimbenici koji dovode do poremećaja ekosustava. Nastavnici iz partnerskih škola su promatrali nastavu kako bi stekli uvid u metodologiju podučavanja i angažman učenika. Također je potrebno istaknuti posjet Tekstilno – tehnološkom fakultetu u Zagrebu gdje su sudionici pohađali stručna predavanja i radionice u kojima je naglašena važnost održivih praksi u tekstilnoj proizvodnji. Cjelokupan obrazovni program organiziran je kako bi učenici dublje razumjeli vlastiti utjecaj na okoliš te podignuli razinu svijesti o nužnosti promjena u pristupu prema prirodi.

Sudionici Erasmus projekta pokazali su svoju posvećenost očuvanju okoliša i borbi protiv klimatskih promjena sudjelovanjem u akciji pošumljavanja u sklopu edukativnog programa  'Šumoborci'. Pod vodstvom organizatora i lokalnih ekologa posadili su 2000 sadnica hrasta lužnjaka u Brezovici kod Siska. Ova se inicijativa usredotočila na praktično obrazovanje i uključivanje zajednice kako bi se istaknula važnost drveća u očuvanju lokalnih ekosustava.

Program je uključivao posjete važnim povijesnim i kulturnim lokalitetima grada Zagreba, posjet Zoološkom vrtu grada Zagreba kao i nezaboravnu vožnju žičarom te obilazak Sljemena. Naravno, putovanje u Hrvatsku ne bi bilo potpuno bez posjete najvećem i najstarijem Nacionalnom parku Plitvička jezera kojeg je UNESCO proglasio svjetskom prirodnom baštinom. Jedan od ciljeva posjeta bio je isticanje Parka kao primjera održivog razvoja gdje se primjenom brojnih održivih praksi očuvala prirodna baština i smanjio ekološki otisak parka. Obilaskom Nacionalnog parka sudionici mobilnosti su još jednom osvijestili činjenicu da čovjek nije neograničeni gospodar prirode nego njen sastavni i neodvojivi dio te da se kao pojedinci i kao zajednica trebamo ponašati u skladu s prirodom i na taj način doprinijeti očuvanju prirodnih resursa.

Stvaranje veza između učenika različitih nacionalnosti naglašava važnost međunarodnih projekata u obrazovanju, pružajući mladima priliku da shvate globalne probleme i razviju međunarodnu solidarnost i suradnju. Osim stjecanja znanja o ekologiji i zaštiti okoliša, učenici su sklopili međunarodna prijateljstva koje će trajati i nakon završetka projektnih aktivnosti.

18.11.2024.

Dnevne obavijesti


Križanićeva 4, 10000 Zagreb, Hrvatska

01/46-11-834